Et lækkert par
Jeg er faldet pladask for dette nye par i Niveas Q10-serie: Anti-Wrinkle Collagen Expert 3IN1 Repairing Serum og Day & Night Facial Butter. Det er Nivea, når det er bedst, og man ved, at der ligger solid forskning bag resultaterne.
Nivea Q10 Anti-Wrinkle Collagen Expert 3IN1 Repairing Serum er en superbooster, der tager sig af de tre klassiske aldringstegn: tab af elasticitet, dybe rynker og en hudbarriere, der trænger til et løft.
Nivea Q10 Anti-Wrinkle Collagen Expert Day & Night Facial Butter er en ansigtsbutter – ja, du læste rigtigt – butter-cremer er ellers noget, vi normalt kender fra kropsprodukterne body butters. Men nu lancerer Nivea butterkonsistens til ansigtet. Og bare rolig – teksturen er rig men på en ikke-fedtet måde, og den absorberes hurtigt i huden. Den bruges både som dag- og natcreme og giver fugt og bekæmper rynker.
For begge produkter gælder, at indholdet af antioxidanten Q10, ceramider og kollagenpeptider beskytter huden, stimulerer kollagenproduktionen og fremmer fugtbalancen.
”Med alderen kan Q10-niveauet falde, blandt andet på grund af stress og UV-stråler, men forskning peger på, at et underskud kan genopfyldes. Med Q10 Collagen Expert 3-i-1 Repairing Serum og vores første Q10 Day & Night Facial Butter gør vi det nemt at styrke hudbarrieren og dermed modvirke synlige alderstegn,” siger Anne-Kathrine Buus, Brand Manager hos Nivea Danmark.
Ved at bruge de to produkter sammen opnås en forstærket opstrammende effekt, fortæller Nivea i pressemeddelelsen.
Jeg er allerede fan – og det er min hud også, for den får masser af fugt og bliver samtidig beskyttet mod de daglige miljøbelastninger. Og så må jeg lige tilføje, at jeg er vild med den milde og behagelige duft.
Coenzym Q10 blev opdaget af den amerikanske forsker Frederick L. Crane i 1957. Hans britiske kollega Peter Mitchell fortsatte forskningen i coenzymet og modtog Nobelprisen i kemi for sine resultater i 1978. Forskere hos Beiersdorf (producenten af Nivea) videreførte det banebrydende arbejde i begyndelsen af 1990’erne inden for hudpleje, og i 1998 lancerede Beiersdorf for første gang et antiage-hudplejeprodukt med Q10. Siden da har Beiersdorfs forsknings- og udviklingsafdeling forsket intensivt i Q10 og samarbejder løbende med førende Q10-forskere ved andre forskningsinstitutioner som det anerkendte forskningscenter DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron), Universitetet i Hamborg og Fraunhofer Institute for Applied Polymer Research (IAP).
***
Produkterne har jeg modtaget til test sammen med en pressemeddelelse.











