Giv huden udstråling

Jeg er i gang med at teste et nyt serum fra The Ordinary, som hedder Multi-Oxidant and Radiance Serum, og det er især stærkt til at give huden udstråling.

Udstråling og glød står øverst på manges ønskeliste til huden, og her er et serum, der hjælper med et skud af antioxidanter, som booster hudens udstråling og også udjævner hudtonen, giver en glattere overflade og reducerer fine linjer og rynker.

Jeg vil særligt fremhæve de otte antioxidant-teknologier, der er i formlen. Antioxidanter beskytter mod frie radikaler fra udefrakommende stressorer som fx sollys og forurening, der kan medføre for tidlig ældning af huden. Antioxidanter i hudplejeprodukter virker neutraliserende på de frie radikaler og beskytter huden på molekyleniveau. I The Ordinarys nye serum findes hele otte af slagsen, nemlig:

  • Ascorbyl Glucoside
  • EGCGAcetyl Tetrapeptide-2
  • Ginseng ekstrakt
  • Heptapeptide-6
  • Tremella Fuciformis
  • Sporocarp ekstrakt
  • Tocotrienols
  • Ergothioneine

 

Så det er en ordentlig cocktail af antioxidanter, der hjælper med at beskytte huden.

Normalt bruger man produkter med antioxidanter om dagen, så de kan beskytte huden mod udefrakommende stressorer, som man møder i løbet af dagen. Men dette serum er faktisk også velegnet til brug om natten. Ifølge The Ordinay hjælper serummet om natten med at reparere de skader, der kan være sket i løbet af dagen, idet hudens regenerative fase er om natten.

Så brug det gerne både nat og dag, siger The Ordinary. Godmorgen og godnat med masser af antioxidanter.

 

 

***

 

Produktet har jeg modtaget til test sammen med en pressemeddelelse. 

 

Tags:

Relaterede

Annonce
Annonce