Solfaktor-tallet stiger – og det er godt. Men desværre stiger hudkræfttilfældene også – og det er skidt. Lad os kigge nærmere på danskernes brug af solbeskyttelsesprodukter i denne sæson.
Salling Group fortalte i foråret, at de kan se, at danskernes brug af solbeskyttelse viser en markant vækst i salget af høj solfaktor. Solproduktkategorien voksede sidste år med 20%. En udvikling, der er fortsat ind i 2026.
”Udviklingen peger på en mere bevidst forbruger, der i højere grad prioriterer at beskytte sig mod solens stråler. De går efter højere faktor og køber solcreme tidligere på sæsonen, som Sundhedsstyrelsen anbefaler. Det vidner om en sund udvikling, hvor flere tager solbeskyttelse alvorligt,” siger Rasmus Nielsen Kusk, kategoridirektør i Salling Group.
Danskerne lytter til anbefalingerne
Hvert år får omkring 3.000 danskere konstateret modermærkekræft, mens cirka 22.000 rammes af andre former for hudkræft, viser tal fra Kræftens Bekæmpelse. Op mod 90% af alle tilfælde af hudkræft kan relateres til UV-stråling, og langt de fleste tilfælde kan forebygges, viser analyse fra Statens Serum Institut.
Sidste år opdaterede Sundhedsstyrelsen deres anbefaling til at anvende solcreme med minimum faktor 30. Og det ser ud til, at danskerne har lyttet til det.
”Der er sket en markant forskydning i, hvilken type solcreme der bliver lagt i kurven. Salget af faktor 50+ steg med mere end 70% sidste år og udgør i dag cirka hver tredje solgte solcreme i Føtex, Bilka og Netto,” fortæller Rasmus Nielsen Kusk.

Hudkræft er blevet en folkesygdom
For nogle måneder siden kunne man læse på berlingske.dk, at den mest udbredte kræftform er hudkræft, og professor og overlæge Merete Hædersdal kalder det en folkesygdom. En årsrapport fra Hudkræftdatabasen viser, at 32.496 danskere var forbi en praktiserende hudlæge med hudkræft sidste år. Det er en vækst på 8% fra foregående år.
I hospitalsvæsenet mærkes også det stigende pres fra flere patienter med hudkræft, fortæller Merete Hædersdal. I alt er andelen af personer med den mest udbredte form for hudkræft – basalcellekræft – steget med 172% de seneste ti år, viser en rapport fra Videncenter for Hudkræft. Hver femte dansker kan nu forvente at få sygdommen på et tidspunkt i deres liv.
Hudkræft er i vækst, fordi vi opholder os i solen mere end nogensinde før, forklarer Merete Hædersdal. Vi rejser, løber udendørs og går udenfor i det sekund, solen er fremme. Mange af os uden solbeskyttelse med faktor 30.
Samtidig bruger hver fjerde ung mellem 15 og 19 år solarium, mens solariebrugere fra 70’erne, 80’erne og 90’erne begynder at vise sig i statistikkerne.
”Vi er genetisk disponerede for hudkræft, fordi vi er lyse i huden heroppe nordpå,” siger Merete Hædersdal. Men heldigvis er hudkræft ikke blandt de mest aggressive kræftformer. Ifølge Kræftens Bekæmpelse bliver 99% helbredt.
Unge er uvidende om faren ved solarier
Mere end hver femte unge brite mellem 18 og 25 år tror fejlagtigt, at solarium mindsker risikoen for kræft. Det fortalte BT i en artikel i foråret, hvor den britiske hudlæge Amy Perkins slog alarm på grund af den store mængde misinformation og lovprisninger af solarier på sociale platforme.
Ifølge Verdenssundhedsorganisationen (WHO) kan det at gå i solarium, før man er 35 år, øge risikoen for kræft senere i livet med hele 59%.
Sundhedsstyrelsen oplyser, at UV-stråling fra solarium udgør en væsentlig risiko for solskoldninger, rynker og tidlig ældning af huden samt forøger risikoen for kræft i huden, og fraråder derfor al kosmetisk brug af solarier. Der findes i dag 546 solarier i Danmark.
Ingredienserne
Tilbage til solcremerne. Der er for nylig lavet en dansk analyse af ingredienserne i 571 solcremer solgt på danske webshops. Det er den danske database kosmetiktjek.dk, der står bag analysen.
”Når man sammenligner priser, tegner der sig et klart mønster af, at dyre solcremer indeholder mindre parfume og færre kemiske filtre. Men antallet af allergene duftstoffer falder ikke med prisen,” fortæller Rasmus Barslund, der står bag kosmetiktjek.dk.
Solfiltrene er som bekendt enten kemiske, som optager solens stråler, eller mineralske, der lægger sig som et lag på huden og afviser solens stråler og også ofte er det foretrukne valg til sensitiv hud. Rasmus Barslund fortæller, at ingen af de billigste kropssolcremer i datasættet er rent mineralske. Selv blandt de dyre kropssolcremer er det kun 10,3%, der er mineralske. Det skyldes formentlig, at mange efterspørger solcreme, der er nem at smøre ud og ikke lægger sig som et hvidt lag på huden.

Kilder:
Salling Group
Berlingske.dk
Bt.dk
Kosmetiktjek.dk
1878: Samfundsidealet var fortsat lys hud. Solbrun afslørede, at man tilhørte den laveste del af samfundet, der tjener til dagen og vejen ved at arbejde under solen. 1889: Den svenske læge Erik Johan Widmark dokumenterede, at UV-stråler kan forårsage eksem og hudforbrændinger. To år senere blev Dr. Hammer fra Tyskland den første, der specifikt anbefalede kemisk solbeskyttelse for at undgå soleksem. Han fremstillede en salve af kinin – den første kendte deciderede solcreme. 1896: Den tyske læge Paul Unna beskrev en sammenhæng mellem sol og hudkræft. Han påviste forandringer i huden som forstadier til kræft, som han betegnede ”sømandshuds-karcinom”. 1920’erne: Coco Chanel lod sig fotografere i badedragt og solbriller, og nu blev solbrun hud et symbol på sundhed og glamour. Det signalerede også, at man har råd til fritid og det gode liv. 1936: Grundlæggeren af L’Oréal, Eugène Schueller, udviklede et produkt, der beskyttede mod UV-stråling. Det fik navnet Ambre Solaire. 90 år efter er Ambre Solaire fortsat et af verdens førende navne inden for solbeskyttelse. 1946: Den schweiziske kemiker Franz Greiter blev i 1938 forbrændt af solen på en bjergbestigning, og otte år efter lancerede han Gletscher Creme og kaldte sit firma Piz Buin efter bjerget, hvor han blev forbrændt. Piz Buin er stadig et af de største solcrememærker i verden. 1962: Franz Greiter – kemikeren, der blev forbrændt på bjerget – opfinder SPF (Sun Protection Factor) som angivelse af en solcremes grad af beskyttelse målt i, hvor mange gange længere man kan opholde sig i solen med solcreme i forhold til uden solcreme. I 1980’erne blev SPF international standard i tests af solcreme-indhold. 1980’erne: Solbrun anses som et symbol på vitalitet og penge på kontoen. Solarierne vinder frem – og der anvendes ofte ikke solbeskyttelse. 2013: For første gang bliver det videnskabeligt underbygget, at brug af solcreme også er med til at mindske tegn på ældning af huden. Forskere fra Queensland Institute of Medical Research undersøgte huden på 900 midaldrende mænd og kvinder, der efter 4½ år med daglig brug af solcreme ikke havde nogen nævneværdig ældning i huden. 2020: Den farlige 80’er-arv viser sig. Ifølge WHO er op til 90% af alle tilfælde af hud- og modermærkekræft forårsaget af solens UV-stråling. I Danmark er antallet af kræfttilfælde tredoblet de seneste 30 år. Kræftens Bekæmpelse siger, at 80’ernes afslappede forhold til solbeskyttelse bærer en stor del af skylden. 2025: Sundhedsstyrelsen skærper sine anbefalinger og fraråder at bruge solcreme under faktor 30, der beskytter mod 97% af solens stråler – men kun hvis man smører nok på. Kilde: Samvirke
2500-300 f.kr.: Egypterne beskyttede sig mod solen af kosmetiske årsager, idet lys hud blev regnet for mest attraktivt. De smurte sig ind i salver, planteolier og mineralbaserede blandinger.
SPÆNDENDE NYHEDER BLANDT SÆSONENS SOLPRODUKTER (i alfabetisk orden)
Der er kommet et væld af gode nye solprodukter på markedet. Tre af de største tendenser, vi ser i de lancerede produkter, er sticks og aftersuns og så frem for alt kombinationen af solbeskyttelse og hudpleje i et og samme produkt. Det er ikke usædvanligt, at du kan bruge din solcreme som dagcreme, da den indeholder så mange hudvenlige ingredienser, og du kan omvendt bruge din dagcreme som solcreme, da den ofte indeholder SPF-beskyttelse mod solens stråler. Kig med her.
Anua:
Zero-Cast Moisturizing Finish Sunscreen SPF50 PA++++. Det koreanske hudplejemærke Anua kombinerer hudpleje og solbeskyttelse i deres nye solcreme. Med ingredienser som niacinamid og hyaluronsyre giver formlen fugt til huden i op til 72 timer. Den lette tekstur absorberes hurtigt og efterlader ikke hvide striber. Og så er den vandafvisende i op til 80 minutter.
Augustinus Bader:
The Solar Shield SPF50 er navnet på Baders nye solcreme til kroppen, som ud over at beskytte mod solens stråler også styrker hudbarrieren, plejer og fremmer hudens regeneration og giver huden synligt forbedret tone og tekstur. Det særlige TFC8 Trigger Factor Complex skaber det optimale miljø for hudens cellefornyelse. Wild Rosella Extract, Radiance Complex, osmanthusblomstekstrakt, hindbærkerneolie og bisabolol bidrager til at fugte, berolige og nære huden, udjævner hudtonen og mindsker ældningstegn. Med bæredygtig produktion og en vegansk og cruelty-free formulering er denne solcreme til den miljøbevidste forbruger og den sensitive hud.
Aveeno:
Calm+ Restore Moisturising Lotion SPF50. I Aveenos Calm+Restore-serie er nu lanceret en fugtighedscreme med SPF50, der giver bredspektret beskyttelse mod UVA- og UVB-stråler. Formlen er hurtigt absorberet, efterlader ikke en hvid hinde og kan anvendes under makeup. Aveenos signaturingrediens, havre, hjælper med at berolige huden og bevare dens fugtbarriere.
AVIVIR Aloe Vera:
AVIVIR Aloe Vera-serien er blevet relanceret med nyt visuelt udtryk og nogle reformuleringer af produkterne. Solserien AVIVIR Aloe Vera Sun ser nu gul og glad ud og består af seks produkter, som er svanemærket, vegan og Allergy Certified. Solprodukterne er lige som alle øvrige AVIVIR-produkter baseret på ACTIValoe-ingrediensen:
Sun Lotion SPF30 er testet ”bedst i test” hos Forbrugerrådet Tænk. Fås også i en Kids-udgave til børn. Sun Lotion SPF50 absorberes lige som de øvrige produkter hurtigt. Face Sun Cream fås med SPF30 og SPF50.
Serien har også en After Sun Lotion, hvor den beroligende aloe vera har den optimale virkning.
CeraVe:
CeraVe har i år lanceret Invisible Hydrating Fluid Sunscreen SPF50 og Invisible Dry Touch Fluid Sunscreen SPF50+, som er letvægts-solbeskyttelse med ceramider og niacinamid, som beskytter og vedligeholder hudbarrieren.
Herudover er lanceret Invisible Hydrating Sunscreen SPF50+ for Body & Face, som er en alt-i-1 solcreme til sensitiv hud, som giver langvarig fugt og høj beskyttelse mod solen.
Darling:
Italienske Darling oversætter SPF til: Stay Pretty Forever, fordi deres solprodukter ikke blot er beskyttelse men et fundament for sund og langvarigt smuk hud. Solbeskyttelse er et af de mest effektive beauty steps, vi har, som Darling skriver i en pressemeddelelse. Alle produkterne ligger i krydsfeltet mellem hudpleje og solbeskyttelse, og konsistenserne er lette og bløde. Seneste nyhed er Cloud Drop SPF50 Ultrafluid Daily Moisturizer, en flydende dagcreme med bredspektret SPF50-beskyttelse. Filtrene beskytter mod UVA, UVB, forurening og blåt lys.
Derma Sun:
I år fejrer danske Derma Sun 20-års jubilæum. Serien er i dag både allergimærket, svanemærket og certificeret vegansk. Derma Sun er flere gange kåret som ”Bedst i Test” af Forbrugerrådet Tænk. Men Derma hviler ikke på laurbærrene, og der kommer hele tiden nyheder, og eksisterende produkter reformuleres og opgraderes. Seneste nyhed i familien er Kids Sollotion SPF50+, der giver vandfast, ekstra høj og bredspektret UVA- og UVB-beskyttelse til aktive og vandglade børn.
Derma Supreme:
Derma har lanceret en helt ny solserie i år kaldet Derma Supreme. Det er en premium-serie af solprodukter, der forener solpleje og hudpleje i ét med lette og bløde konsistenser. Formlerne indeholder præbiotika, vitaminer og antioxidanter. Alle produkter er allergimærkede, svanemærkede og certificeret veganske. Med ingredienser som hyaluronsyre, niacinamid, E-vitamin, præbiotika og mikroalger bliver solbeskyttelsen en del af den daglige hudplejerutine, som forebygger pigmentpletter og for tidlig ældning.
Face Fluid SPF30 og SPF50 er til ansigtet og kan bruges under makeup. Til kroppen findes Sollotion SPF30 og SPF50, og som afslutning efter solbadning bruges After Sun Lotion, der fugter og beroliger huden. Også håret er tænkt ind i serien med Leave-in UV Hair Protection & Treatment, der plejer og beskytter håret før, under og efter soleksponering. Det er en blødgørende 2-i-1 leave-in balsam og hårkur, som anvendes i tørt eller håndklædetørt hår.
Dermasence:
Det tyske apotekermærke Dermasence gjorde sit indtog på det danske marked sidste år. I den brede serie findes RosaMin-linjen til hud med tendens til rødme, der blandt andet også har solbeskyttelsesprodukter. Nyeste skud på stammen er RosaMin Tinted Day Cream SPF50 – en farvet dagcreme, der korrigerer rødme og irritation og er ideel til lyse hudtyper. Rubocalm® har en beroligende virkning og lindrer en strammende fornemmelse, og med solfaktor 50 forebygger cremen solrelaterede hudforandringer.
Environ:
Environ Skin Care var blandt de første til at lancere solcreme med antioxidanter. Det udspringer af Environs grundtanke: at solbeskyttelse skal være mere end et SPF-tal. Huden skal styrkes indefra med A-vitamin og antioxidanter, samtidig med at vi beskytter udefra. Nu har Environ lanceret næste generation af deres RAD-solcreme: RAD Activé Antioxidant Sun Cream SPF20. RAD betyder, at cremen kombinerer fysiske filtre, der Reflekterer UV-strålerne væk fra huden, med lave niveauer af kemiske filtre, der Absorberer og neutraliserer UV-stråler og med et antioxidantsystem, der forsvarer (Defends) mod UV-induceret dannelse af frie radikaler.
Evagarden:
Det italienske mærke Evagarden har en solserie med antiage-effekt. Activegold Suncare-serien består af tre solcremer med SPF15, 30 og 50+ samt en 2-i-1 Sun Treatment Activator og Aftersun i ét. Formlerne i solcremerne indeholder fire fotostabile solfiltre og er vandresistente og hurtigt absorberet. Formlernes ActiveGold Complex består af kolloidt guld, der forstærker penetration og virker som en aktiv transportør, samt kollagenpeptid, elastinpeptid og hampolie. ActiveGold-complexet indgår også i 2-in-1 Sun Treatment, som før soleksponering fremskynder hudens naturlige pigmenteringsproces og efter soleksponering genopretter hudens barriere, dæmper inflammation og beskytter mod frie radikaler.
Heliocare:
I år er der nyt på solfronten fra Heliocare, der har lanceret en aftersun. Heliocare UV Repair er baseret på Heliocares patenterede plantebaserede ASPA-Fernblock-teknologi, som er en antioxidant, der styrker hudens naturlige modstandskraft og bidrager til en forbedret restitution efter soleksponering. Teknologien bidrager til optimal D-vitaminfunktion ved at beskytte D-vitaminreceptorerne i huden. Allantoin, pentavitin og panthenol bidrager til at styrke hudens beskyttende barriere, tilføre fugt og hjælper med at genoprette udtørret hud.
Kræftens Bekæmpelse:
Kræftens Bekæmpelse har nu lanceret sin egen solbeskyttelsesserie – og det giver rigtig god mening. Det er jo altid Kræftens Bekæmpelse, vi lytter til, når vi skal have råd og vejledning om ophold i solen, og nu hjælper de os til at få optimal beskyttelse af huden i solen. Serien består af solcremer til ansigt og krop med SPF30 og SPF50. Produkterne er svanemærket Asthma Allergy Nordic-certificerede og veganske.
Overskuddet fra salget af solcremerne går til Kræftens Bekæmpelses samlede arbejde med forskning, forebyggelse og patientstøtte, herunder at styrke den forebyggende indsats. Siden solkampagnens start i 2007 er kendskabet til solbeskyttelse øget, og andelen af solariebrugere i Danmark er faldet markant, bl.a. som følge af oplysning, undervisning og kampagner.
La Roche-Posay:
Hudlækker og velduftende nyhed fra La Roche-Posay: Anthelios UVair Serum Sunscreen SPF50+ er et solserum, som trænger hurtigt ind i huden og kan bruges under makeup. Med UVair-teknologi giver dette serum en ultralet, åndbar og ikke-fedtende tekstur, som ikke efterlader hvide striber. Filtrene beskytter mod UVA, UVB, forurening og oxidation. Hyaluronsyre og niacinamid sikrer, at den fugter i 24 timer og giver en matterende effekt i 16 timer. Fås neutral og med let farve.
Herudover lancerer La Roche-Posay en ny stick: Anthelios UVair Vitamin Sun Stick SPF50+, også med UVair-teknologi og antioxidant-effekt.
Mantle:
Svenske Mantle lancerer nu solbeskyttelse. Helt ny på markedet er The Daily SPF50+, en ultralet ansigtssolcreme, som beskytter, fugter og plejer. Formlen absorberes hurtigt i huden og kan anvendes under makeup. Den er til alle hudtyper, herunder også sensitiv hud og hud med tendens til udbrud. Formlen indeholder Lipochroman, som er et antioxidant-molekyle, samt Vitamin E og hyaluronsyre.
MBK – Methode Brigitte Kettner:
Det tyske klinikmærke Methode Brigitte Kettner (MBK) har solbeskyttelse udviklet til klinikbrug og til efter hudbehandlinger. MBK AP Ecto Sun fås med SPF30 og SPF50 og er let og hurtigt absorberet i huden. Formlen fugter og styrker hudens elasticitet takket være hydratiserende komplekser samt ingredienser som aloe vera, bisabolol og vitamin E. Den bredspektrede solbeskyttelse er med de fysiske filtre zinkoxid og titaniumdioxid.
Nivea:
Nivea har dette forår lanceret en solstick, Nivea Sun Breathable UV Stick SPF50+. Stick-formatet har virkelig vundet frem i år, den er nem at have med i tasken og kan bruges til touch-up i løbet af dagen. Formlens Silk Touch-teknologi sørger for, at produktet smelter ind i huden og efterlader en helt usynlig og ikke-klistrende finish, og samtidig er den sved- og vandresistent. Med et dråbeformet design følger sticken naturligt ansigtets konturer og gør det nemt at påføre beskyttelsen til særligt udsatte områder som næse, pande, kindben og området omkring øjnene.
Rituals:
Også Rituals lancerer en solstick i år. Sun Protection Stick SPF50+ glider let hen over huden og efterlader en ikke-klæbende, matterende finish. Beriget med Hydra-Boost Complex hjælper den vandafvisende formel med at holde huden fugtet og velplejet. Også Foaming Sun Protection SPF50 er ny, og den spændende formel i skumformat er oplagt fra Rituals, som er kendt for sine skumprodukter til badet. Formlen absorberes hurtigt, er vandafvisende og indeholder Hydra-Boost Complex.
Og så er der en lækker aftersun-nyhed: After Sun Gel, som med Hydra-Boost Complex giver øjeblikkelig lindring, plejer og fugter huden. Den har også tan-extending-effekt, som forlænger den solbrune glød.
Vichy:
Fra Vichy er der også kommet en stick i år: Capital Soleil UV-Aqua Hydrating Invisible Stick SPF50+ er til sensitiv og til udsat hud på læber, næste, kinder, ører osv. Endvidere er kommet UV-Aqua Hydrating Invisible Fluid SPF50 med og uden farve, som giver fugt i 24 timer.
Også UV-Aqua Hydrating Invisible Spray SPF50 er ny. Det er en ultralet spray til kroppen, som absorberes øjeblikkeligt og fugter i 24 timer. Indeholder betacaroten, som giver huden en solkysset glød.
Vita Liberata:
Selvbrunere hører selvfølgelig også med i en solartikel, og her er Vita Liberata særligt stærk. Der er flere spændende nyheder i år:
Blur Drops er vandfast kropsmakeup, der giver en let og naturlig glød med en Soft Focus-effekt, der udjævner hudtonen.
Silky Dust Powder med tilhørende Silky Duster Brush er et let og transparent pudder til ansigt og krop, som absorberer fugt efter fx selvbruner eller lotion og giver huden en velplejet finish. Den hedder også After Tanning Powder og er altså ikke en aftersun men et pudder, der kan anvendes på de dele af kroppen, hvor selvbruneren giver for meget farve som fx albuer og knæ, og så opsuger den noget af den overskydende farve.
Både til krop og ansigt er der kommet nye børster: Giant Pyramid Body Brush og Pyramid Face Brush, som gør det nemt at arbejde produktet ind i huden.
Til alle selvbruner-fans er her to virkelig tiltrængte nyheder:
Velvet Back Applicator til påføring af selvbruner på ryggen og andre steder, der kan være svære at nå. Kan selvfølgelig også bruges til at påføre andet en selvbruner.
The Remover fjerner selvbrunerrester og efterlader huden blød og velplejet.
GOD SOMMER☀️

***

















































